Jak się poruszać po Warszawie? Tylko komunikacją miejską!

Warszawa, stolica Polski i największe miasto w kraju, boryka się z typowym dla wielkich miast problemem: zakorkowanymi ulicami. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej! Jest to bardzo popularny rodzaj transportu w stolicy.

Z publicznego transportu korzysta tu około 2 mld pasażerów rocznie! Jak działa? Z jakich środków transportu możemy skorzystać? Czy warto?

Jak to wszystko działa?

Po warszawie możemy poruszać się aż czterema środkami transportu: autobusami, metrem, tramwajami i Szybką Koleją Miejską. Całość tworzy sieć połączeń, dzięki którym jesteśmy w stanie bez problemu dostać się z jednego końca miasta na drugi.

Zresztą nie tylko, gdyż jesteśmy też w stanie dojechać z 33 ościennych gmin! Głównym filarem warszawskiego transportu są autobusy. W stolicy funkcjonuje 290 linii, które kursują w dwóch strefach: w mieście i na jego obrzeżach. Na głównych arteriach miasta wyznaczone są specjalne bus pasy, dzięki czemu rzadko się zdarza, aby autobus utknął w korkach.

Obecny tabor autobusowy składa się nie tylko z jednostek o tradycyjnym napędzie, lecz znajdują się w nim maszyny o silnikach hybrydowych i elektrycznych. Podobnie wygląda sytuacja z tramwajami, których jest jednak znacznie mniej, gdyż obecnie po Warszawie porusza się 25 linii.

Mieszkańcy z dalej położonych dzielnic i sąsiednich miejscowości mogą dojechać do centrum miasta transportem kolejowym: Szybką Koleją Miejską lub Warszawską Koleją Dojazdową. Przemieszczanie po stolicy bardzo ułatwia także metro.

Obecnie istnieją zaledwie dwie linie metra, jednakże łączą one ze sobą najważniejsze punkty przesiadkowe w mieście. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim szybkość: przejazd między stacjami to zaledwie kilka minut! Autobus czy tramwaj porównywalną odległość pokonują znacznie dłużej.

Czy warto poruszać się komunikacją miejską w Warszawie?

Komunikacja miejska w Warszawie to doskonała alternatywa dla jazdy samochodem. Po pierwsze, poruszając się transportem zbiorowym unikniemy stania w gigantycznych korkach na drogach. Wybierają transport publiczny znacznie możemy skrócić naszą podróż.

Po drugie, wybierając pociąg lub autobus chronimy środowisko. Ponadto jest to stosunkowo tani sposób podróżowania po Warszawie.